Anasayfa  »  Sağlık Bilimleri Fakültesi »  Odyoloji Programı

Genel Bilgi

Sözlük anlamı işitme bilimi olan Odyoloji, işitmenin, işitme ve denge sisteminin değerlendirilmesidir. Bu değerlendirmenin klinik ya da deneysel ortamlarda yapılabilmesi için uygun araç, yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi, uygulanması ve sonuçların yorumlanması; işitme kayıplarında ve denge problemlerinde uygun iyileştirme yöntemlerinin (işitme cihazı / koklear implant / işitsel eğitim / vestibüler rehabilitasyon) uygulanması; işitme koruma ve erken müdahale programlarının (yeni doğan işitme taramaları, gürültüden koruma programları) hazırlanıp uygulanması odyolojinin çalışma alanlarını oluşturur.

Bölümümüz, 2013 yılında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bağlıca Yerleşkesi bünyesinde kurulmuş ve 2015-2016 Akademik Dönemi?nde lisans düzeyinde eğitim vermeye başlamıştır. Misyonumuz, Odyoloji Bilimi'nin prensiplerini benimsemiş, mesleki ve akademik açıdan nitelikli, eleştirisel düşünebilen, yaratıcı ve gelişime açık, ulusal ve uluslararası boyutta tercih edilen odyolog ve akademisyenler yetiştirmektir. 2016 yılı itibariyle bölümümüzde Odyoloji alanında uzman 1 Profesör, 2 Yardımcı Doçent, Dil ve Konuşma Terapisi alanında uzman 1 Öğretim Görevlisi ve Odyoloji alanında yüksek lisans ve doktora öğrencisi 3 Araştırma Görevlisi tam zamanlı olarak çalışmaktadır.

Odyoloji Lisans Programımız, alanında uzman ve yetkin akademik kadrosu, son teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarıyla Odyolojinin Klinik, Deneysel, Endüstri ve Rehabilitasyon gibi uzmanlaşma gerektiren alanlarına aday öğrenci yetiştirmeyi amaçlayan 4 yıllık, tam zamanlı, lisans eğitimi programıdır.
MF-3 LYS puan türü ile öğrenci kabul edilmektedir. 2015-2016 ve 2016-2017 akademik yılı taban ve tavan merkezi yerleştirme puan aralıkları sırasıyla, 317,71-424,86, 30 öğrenci kontenjanı ve 310,28-448,97, 40 öğrenci kontenjanı şeklindedir.

Derslerimiz teorik ve pratik olarak Türkçedir. Öğrencilerimiz, zorunlu ve seçmeli dersleri kapsamında, zorunlu ve seçmeli dersleri kapsamında, rapor, seminer ve araştırma projeleri ile sözlü sunum hazırlama, donanımlı uygulama becerileri edinmek üzere, uygulama dersleri almak ve kurum stajları yapmak zorundadırlar. Uygulama derslerimiz, son teknolojiyle donatılmış Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü Araştırma ve Uygulama Laboratuvarlarında gerçekleştirilmektedir. Üniversitemize bağlı sağlık kuruluşlarının kulak-burun-boğaz klinikleri ile diğer üniversiteler ve Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler, işitme engelliler okulları, özel eğitim merkezleri, işitme cihazı ve implant firmaları, fabrika ve sanayi kuruluşları öğrencilerimiz için staj alanı olabilmektedir. Ayrıca, Erasmus+ Uluslararası Öğrenci Hareketliliği Programı kapsamında, öğrencilerimiz anlaşmamız olan Avrupa-Birliği Ülkelerindeki üniversite, kurum ve kuruluşlarda eğitim görebilir ve yaz stajı yapabilirler.

Dördüncü yılın sonunda, odyolojinin yukarıda belirtilen uzmanlık alanlarına kuvvetli bir alt yapı oluşturulacak teorik bilgi ve uygulama becerisini başarı ile sağlayan mezunlarımız odyolog unvanını alacaklardır. Mezunlarımız, Sağlık Bakanlığı, hastaneler ve klinikler, işitme engelliler okulları, özel eğitim merkezleri, üniversiteler, işitme cihazı ve implant firmaları, fabrika ve sanayi kuruluşları, araştırma enstitü ve kurumları gibi farklı alanlarda çalışabilirler. Ayrıca, lisansüstü eğitim programları kapsamında akademik çalışmalarına devam edebilirler.