Anasayfa  »  Mühendislik Fakültesi

Genel Bilgi

Mühendislik Fakültesi, bilgi ve teknoloji üretip uygulamaya aktaracak nitelikli insan gücünü yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Fakülte bünyesindeki bölümlerin öğretim ve araştırma öncelikleri bu doğrultuda belirlenerek, gereksinim duyulan modern altyapı ve nitelikli akademisyen kadrosu oluşturulmuştur. 2016 itibariyle, 17 Profesör, 7 Doçent, 24 Yardımcı Doçent, 10 Öğretim Görevlisi, 1 Uzman, 33 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 92 tam zamanlı öğretim elemanımız bulunmaktadır.

1996-97 öğretim yılında Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümüyle öğretime başlayan Fakültemiz, 1997-98 öğretim yılında Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü ve 1998-99 öğretim yılında Endüstri Mühendisliği Bölümünü öğretime açmıştır. Büyüme ve gelişmesini rasyonel ilkeler çerçevesinde yürütmekte olan Fakültemizin Biyomedikal Mühendisliği Bölümü de 2000-01 öğretim yılında öğretime başlamıştır. Makine Mühendisliği Bölümü 2003-2004 öğretim yılında öğretime başlamıştır.

Mühendislik Fakültesi laboratuvarları kimya, fizik, bilgisayar, elektrik-elektronik, analog ve dijital elektronik, sayısal mantık devreleri, mikroişlemci, haberleşme, mikrodalga ve anten, sayısal işaret işleme, biyomedikal, elektromekanik, bilgi teknolojileri, yazılım mühendisliği, proje destek, araştırma, robotik ve kontrol, işetüdü ve işbilim, üretim sistemleri dallarında modern donanım ve deney düzenekleri ile donatılmıştır. Diğer yandan, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı eğitim-öğretim ve araştırma için gerekli teknik desteği sağlamaktadır. Kampusta bulunan bütün bilgisayarlar hızlı bir yerel ağ yapısına bağlı olup, her kullanıcının bu ağın internet bağlantısı üzerinden uluslararası bilgi kaynaklarına erişimi olanaklıdır. Bilgisayar altyapısı, öğrencilerin profesyonel ve amatör gereksinimlerine cevap verecek yazılım ve donanıma sahiptir.

Mühendislik Fakültesine bağlı bölümlerin öğretim programları, uluslararası akreditasyon kuruluşlarının öngördüğü ölçütler doğrultusunda hazırlanmıştır. Her öğretim programında temel bilimler, genel mühendislik ve mesleğe özgü dersler yanında, sosyal bilimler ile ilgili dersler yer almaktadır. Teorik işlenen mühendislik dersleri uygulamalar ve deneylerle desteklenmekte olup, öğrencilere 4. ve 6. yarıyıl sonunda toplam en az 40 iş günü iki yaz stajı ve son sınıf öğrencilerine danışman öğretim elemanı gözetiminde iki yarıyıl bitirme projeleri yaptırılmaktadır.

Bölümler

 • Mühendislik Fakültesi
 • Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
 • Bilgisayar Mühendisliği Programı
 • Biyomedikal Mühendisliği Bölümü
 • Biyomedikal Mühendisliği Programı
 • Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü
 • Elektrik Elektronik Mühendisliği Programı
 • Endüstri Mühendisliği Bölümü
 • Endüstri Mühendisliği Programı
 • Makine Mühendisliği Bölümü
 • Makine Mühendisliği Programı