Anasayfa  »  Sağlık Bilimleri Enstitüsü »  Tıbbi Mikrobiyoloji Doktora Programı

Genel Bilgi

Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı eğitim - öğretim ve araştırma faaliyetlerini beş profesör, bir Dr.Öğretim Üyesi, üç Öğretim Görevlisi Dr. ve bir Teknisyen ile sürdürmekte olup Tıp Fakültesi Dönem I-II-III-V İngilizce Tıp Fakültesi Dönem I-II-III-V Tıbbi Mikrobiyoloji eğitiminin yanı sıra Diş Hekimliği Fakültesi Dönem I-II, İngilizce Diş Hekimliği Fakültesi Dönem I-II'ye farklı düzeylerde ve alanlarına yönelik verilen Tıbbi Mikrobiyoloji derslerini de yürütmektedir.
Doktora programımız, çağdaş ve evrensel değerler ışığında Tıbbi Mikrobiyoloji konusunda profesyonel düzeye ulaşmış, sağlık sektörüne yenilik getirebilecek, bilimsel anlamda kendisini geliştiren ve bilime katkıda bulunacak, bilgili, aydın, etik kurallara bağlılığı ilke edinmiş doktora mezunları yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Tıbbi Mikrobiyoloji Doktora Programı, akademik hayata başlayacak öğrenciye, bağımsız araştırma yapma, bilimsel olayları geniş ve derin bir bakış açısı ile inceleyerek yorum ve değerlendirme yapma ve yeni bilimsel verilere ulaşmak için gerekli araştırmaları yapabilme yeteneği kazandıracaktır.
Özgün bilimsel araştırma yapabilen, Tıbbi Mikrobiyoloji alanında teorik ve pratik anlamda çözüm üretebilen ve/veya istihdam edildiği alanda profesyonel bir yaklaşım ve özgüvenle mesleğini icra edebilen nitelikte öğretim elemanı ihtiyacının da karşılanması hedeflenmektedir. Öğretim elemanı adaylarına, akademik alana geçebilmeleri konusunda gerekli olanakların sunulmasıyla özgün araştırmaların yapılması sağlanacaktır. Böylece, sağlık kurumlarına ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel katkı sağlanması hedeflenmektedir.