Anasayfa  »  Eğitim Bilimleri Enstitüsü »  İlköğretim Matematik Eğitimi Doktora Programı

Kabul ve Kayıt Koşulları

Üniversitelerin İlköğretim Matematik Öğretmenliği ve Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği yüksek lisans programlarının birinden mezun olanlar ve matematik öğretmenliği, matematik bölümü veya matematik mühendisliği lisans mezunu olup Eğitim Teknolojileri alanında yüksek lisans yapmış olanlar programa başvurabilirler. Diğer bölüm mezunları ise bilimsel hazırlık programı koşuluyla başvuru yapabilirler. Hazırlık programında alınacak dersler anabilim dalı kararıyla belirlenecektir. (Matematik bölümü yüksek lisans mezunları veya mühendislik alanında lisans mezunu olup matematik eğitimi alanında yüksek lisans yapmış olanlar, iktisadi idari bilimler fakültesi lisans mezunu olan matematik eğitimi alanında yüksek lisans yapmış olanlar gibi.)
Doktora programına başvuru için ALES sayısal puanı GRE ya da GMAT puanı enstitünün belirlediği düzeyde olması gerekmektedir.
Adayların lisansüstü programlara kabul edilebilmeleri için belirli düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir. YDS, e-YDS, KPDS, ÜDS ya da TOEFL IBT sınavlarından herhangi birinden istenilen düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olunduğunun belgelenmesi gerekmektedir.
Adayların kendileriyle yapılacak mülakatta başarılı olmaları gerekmektedir.