Anasayfa  »  Devlet Konservatuvarı »  Müzik Teorisi Sanat Dalı

DERS ADIDERS KODUYARIYILTEORİ1 + UYGULAMA (Saat)AKTS
ARMONİ I DKS243 - 2 + 0 3

DERSİN TÜRÜSeçmeli
DERSİN DÜZEYİLisans
DERSİN YILI-
YARIYIL-
AKTS3
ÖĞRETİM ELEMAN(LAR)IProfesör Ali Sevgi
DERSİN ÖĞRENME KAZANIMLARI Bu dersin sonunda öğrenciler;
1) Çaldığı, söylediği ve dinlediği çeşitli müzik yapıtlarının akorsal kuruluşlarını kavrayarak analiz edebilir.
DERSİN VERİLİŞ BİÇİMİYüz Yüze
DERSİN ÖNKOŞULLARIYok
ÖNERİLEN DERSLERYok
DERS İÇERİĞİ
HAFTAKONULAR
1. Hafta Armoni I dersinin, kullanılacak kaynakların ve derse çalışma şeklinin kısaca tanıtılması.
2. Hafta Avrupada çoksesliliğin gelişimi.
3. Hafta Majör ve minör tonlarda akor kuruluşları.
4. Hafta Temel fonksiyonlar. Şifre armonileme, ezgi ve bas armonileme, analiz çalışmaları, armonik duyuş çalışmaları, ezgilerin pratik eşliklenmesi.
5. Hafta Kadanslar. Şifre armonileme, ezgi ve bas armonileme, analiz çalışmaları, armonik duyuş çalışmaları, ezgilerin pratik eşliklenmesi.
6. Hafta Armoniye yabancı sesler. Şifre armonileme, ezgi ve bas armonileme, analiz çalışmaları, armonik duyuş çalışmaları, ezgilerin pratik eşliklenmesi.
7. Hafta Yan fonksiyonlar. Şifre armonileme, ezgi ve bas armonileme, analiz çalışmaları, armonik duyuş çalışmaları, ezgilerin pratik eşliklenmesi.
8. Hafta ARASINAV
9. Hafta 6'lı akorlar. Şifre armonileme, ezgi ve bas armonileme, analiz çalışmaları, armonik duyuş çalışmaları, ezgilerin pratik eşliklenmesi.
10. Hafta 4/6 akoru. Şifre armonileme, ezgi ve bas armonileme, analiz çalışmaları, armonik duyuş çalışmaları, ezgilerin pratik eşliklenmesi.
11. Hafta Dominant 7'li akoru. Şifre armonileme, ezgi ve bas armonileme, analiz çalışmaları, armonik duyuş çalışmaları, ezgilerin pratik eşliklenmesi.
12. Hafta Köksüz dominant 7'li akoru. Şifre armonileme, ezgi ve bas armonileme, analiz çalışmaları, armonik duyuş çalışmaları, ezgilerin pratik eşliklenmesi.
13. Hafta Dominant 9'lu akoru - köksüz dominant 9'lu akoru. Şifre armonileme, ezgi ve bas armonileme, analiz çalışmaları, armonik duyuş çalışmaları, ezgilerin pratik eşliklenmesi.
14. Hafta Dominant 5/6 akoru. Şifre armonileme, ezgi ve bas armonileme, analiz çalışmaları, armonik duyuş çalışmaları, ezgilerin pratik eşliklenmesi.
ZORUNLU YA DA ÖNERİLEN KAYNAKLARHarmonielehre 1, 2, 3, H. Andreas G. Friedrichs. Aufgaben Für Harmonieschüler 1,2. Harmonielehre, Thomas Kraemer. Lehrbuch Der Harmonischenanalyse. Modilationslehre, Doris Geller. Harmonielehre, Diether de la Motte. Beitrag zur Durmolltonalen Harmonielehre 1,2, Wilhelm Maler. Armoni, Nurhan Cangal.
ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİAnlatım,Eğitim-Uygulama
DEĞERLENDİRME YÖNTEMİ VE GEÇME KRİTERLERİ
 SayısıToplam Katkısı(%)
Ara Sınav130
Ödev110
Toplam(%)40
Yıl İçinin Başarıya Oranı(%)40
Finalin Başarıya Oranı(%)60
Toplam(%)100
DİLTürkçe
STAJ / UYGULAMAYok
  

PROGRAM YETERLİLİKLERİ (P) / DERSİN ÖĞRENME KAZANIMLARI (Ö) MATRİSİ
Ö1
P1 
P2 
P3 
P4 
P5 
P6 
P7 
P8 
P9 
P10 
P11 
P12 
P13 
P14 
P15  X
P16 
P17 
P18 
P19 
P20 
P21 
P22 
P23 
P24 
P25 
P26 
P27