Anasayfa  »  Devlet Konservatuvarı »  Müzik Teorisi Sanat Dalı

DERS ADIDERS KODUYARIYILTEORİ1 + UYGULAMA (Saat)AKTS
ARMONİ IV YMT345 Beşinci Yarıyıl (Güz) 2 + 0 4

DERSİN TÜRÜZorunlu
DERSİN DÜZEYİLisans
DERSİN YILI3
YARIYILBeşinci Yarıyıl (Güz)
AKTS4
ÖĞRETİM ELEMAN(LAR)I-
DERSİN ÖĞRENME KAZANIMLARI Bu dersin sonunda öğrenciler;
1) verilen bir bas hattı üzerine ya da bir soprano hattı altına fonksiyonel armoniyi uygulayabilir, aynı çalışmayı değişik tekstürlere adapte edebilir, literatürden seçilmiş konuyla ilgili örnekleri analiz edebilir.
DERSİN VERİLİŞ BİÇİMİYüz Yüze %50 + Uzaktan Eğitim %50
DERSİN ÖNKOŞULLARIYok
ÖNERİLEN DERSLERYok
DERS İÇERİĞİ
HAFTAKONULAR
1. Hafta Dersin içeriğinin ve gerekliliklerinin anlatılması. Minör ve majör diziler arasındaki akor alış verişleri, alterasyonlar. Konunun verilen bir şifreli bas, şifresiz bas veya soprano üzerinde uygulanması. Farklı tekstürel anlayışlar altında uygulamalar yapılması.
2. Hafta Minör ve majör diziler arasındaki akor alış verişleri, alterasyonlar. Konunun verilen bir şifreli bas, şifresiz bas veya soprano üzerinde uygulanması. Literatürden seçilen örneklerin analiz edilmesi.
3. Hafta Minör ve majör diziler arasındaki akor alış verişleri, alterasyonlar. Farklı tekstürel anlayışlar altında uygulamalar yapılması. Literatürden seçilen örneklerin analiz edilmesi.
4. Hafta Napoliten akorunun anlatılması. Konunun verilen bir şifreli bas, şifresiz bas veya soprano üzerinde uygulanması. Kırık kadans kavramının anlatılması. Literatürden seçilen örneklerin analiz edilmesi.
5. Hafta ARASINAV
6. Hafta Artık altılı akorların anlatılması. Konunun verilen bir şifreli bas, şifresiz bas veya soprano üzerinde uygulanması.
7. Hafta Artık altılı akorların anlatılması. Farklı tekstürel anlayışlar altında uygulamalar yapılması. Literatürden seçilen örneklerin analiz edilmesi.
8. Hafta Artık altılı akorların anlatılması. Konunun verilen bir şifreli bas, şifresiz bas veya soprano üzerinde uygulanması. Literatürden seçilen örneklerin analiz edilmesi.
9. Hafta Artık altılı akorların anlatılması. Farklı tekstürel anlayışlar altında uygulamalar yapılması. Literatürden seçilen örneklerin analiz edilmesi.
10. Hafta Artık altılı akorların anlatılması. Konunun verilen bir şifreli bas, şifresiz bas veya soprano üzerinde uygulanması. Literatürden seçilen örneklerin analiz edilmesi.
11. Hafta ARASINAV
12. Hafta Anarmonik yazımlar ve anarmonik modülasyon konularının kavratılması. Farklı tekstürel anlayışlar altında uygulamalar yapılması. Literatürden seçilen örneklerin analiz edilmesi. Final ödevi konusunun anlatılması: 1- Dönem içinde yapılan haftalık ödevlerden 3'ünün birbirinden farklı 3 tekstüre uygulanması. 2- Literatürden seçilmiş, ders sorumlusunun önerdiği parçalardan öğrencinin seçeceği 1 adet parçanın analiz edilmesi.
13. Hafta Anarmonik yazımlar ve anarmonik modülasyon konularının kavratılması. Konunun verilen bir şifreli bas, şifresiz bas veya soprano üzerinde uygulanması. Literatürden seçilen örneklerin analiz edilmesi. Haftalık ödev 12'nin açıklanması.
14. Hafta Anarmonik yazımlar ve anarmonik modülasyon konularının kavratılması. Farklı tekstürel anlayışlar altında uygulamalar yapılması. Literatürden seçilen örneklerin analiz edilmesi. Genel tekrar. Final ödevleri ile ilgili danışılması.
ZORUNLU YA DA ÖNERİLEN KAYNAKLARTonal Harmony; Stefan Kotska, Dorothy Payne. Techniques and Materials of Tonal Music; Thomas Benjamin, Michael Horvit, Robert Nelson. Armoni; Nurhan Cangal.
ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİAnlatım,uygulama/pratik
DEĞERLENDİRME YÖNTEMİ VE GEÇME KRİTERLERİ
 SayısıToplam Katkısı(%)
Ara Sınav120
Ödev130
Devam110
Toplam(%)60
Yıl İçinin Başarıya Oranı(%)60
Finalin Başarıya Oranı(%)40
Toplam(%)100
DİLTürkçe
STAJ / UYGULAMAYok
  

PROGRAM YETERLİLİKLERİ (P) / DERSİN ÖĞRENME KAZANIMLARI (Ö) MATRİSİ
Ö1
P1 
P2 
P3 
P4 
P5 
P6 
P7 
P8 
P9 
P10 
P11 
P12 
P13 
P14 
P15 
P16 
P17 
P18 
P19 
P20 
P21 
P22 
P23 
P24 
P25 
P26  X
P27