Anasayfa  »  Devlet Konservatuvarı »  Müzik Teorisi Sanat Dalı

DERS ADIDERS KODUYARIYILTEORİ1 + UYGULAMA (Saat)AKTS
KONTRPUAN IV YMT350 Altıncı Yarıyıl (Bahar) 2 + 0 4

DERSİN TÜRÜZorunlu
DERSİN DÜZEYİLisans
DERSİN YILI3
YARIYILAltıncı Yarıyıl (Bahar)
AKTS4
ÖĞRETİM ELEMAN(LAR)IProfesör Ali Sevgi
DERSİN ÖĞRENME KAZANIMLARI Bu dersin sonunda öğrenciler;
1) verilen bir cantus firmus üzerine 4 ve daha fazla sesli bir örgülü yapıyı kurgulayabilir, literatürden seçilmiş pasajların arka planındaki olası kontrpuantik yaklaşımları anlayabilir, benzer yaklaşımları kendi yazdığı kısa bir 4 sesli motet çalışmasında sergileyebilir.
DERSİN VERİLİŞ BİÇİMİYüz Yüze
DERSİN ÖNKOŞULLARIYok
ÖNERİLEN DERSLERYok
DERS İÇERİĞİ
HAFTAKONULAR
1. Hafta Dersin içeriğinin ve gerekliliklerinin anlatılması. İmitasyon noktaları kavramının hatırlatılması. Dört sesli kontrpuanda temel ses katlama ilkelerinin anlatılması. Cantus firmusla ve cantus firmus olmadan dört sesli kombinasyon çalışmaları.
2. Hafta İmitasyon noktaları kavramının hatırlatılması. Cantus firmusla ve cantus firmus olmadan dört sesli kombinasyon çalışmaları.
3. Hafta Bütünsel imitasyon kavramının anlatılması. Kanon olmayan bütünsel imitasyonların uygulanması için temel tekniklerin anlatılması. Cantus firmusla ve cantus firmus olmadan dört sesli kombinasyon çalışmaları.
4. Hafta Cantus firmusla ve cantus firmus olmadan beş ve altı sesli kombinasyon çalışmaları.
5. Hafta Cantus firmusla ve cantus firmus olmadan beş ve altı sesli kombinasyon çalışmaları.
6. Hafta Dördüncü tür ile ikinci türün kombinasyonu. DÖNEM İÇİ ÖDEV konularının belirlenmesi: Öğrenci, ders sorumlusunun vereceği 3-4 tema arasından seçeceği bir tema ile 6 sesli kısa bir motet çalışması yapar.
7. Hafta Chanson ve missa türlerinin anlatılması. Literatürden örneklerin incelenmesi. Dönem içi ödevle ilgili ilerlemelerin danışılması.
8. Hafta Chanson ve missa türlerinin anlatılması. Literatürden örneklerin incelenmesi. Dönem içi ödevle ilgili ilerlemelerin danışılması.
9. Hafta Chanson ve missa türlerinin anlatılması. Literatürden örneklerin incelenmesi. Dönem içi ödevle ilgili ilerlemelerin danışılması.
10. Hafta Antifonal koral yazım tekniğinin anlatılması. Çift koro yazım tekniklerinin incelenmesi. Literatürden örneklerin incelenmesi. Final ödevi konusunun anlatılması: Ders sorumlusunun vereceği 3-4 değişik tema arasından seçilecek bir tema üzerine sekiz sesli, kısa bir motet, missa, chanson, ya da kanon yazılması.
11. Hafta DÖNEM İÇİ ÖDEVLERİN SUNUMU
12. Hafta Kanon çeşitlerinin ve temel kanon yazma tekniklerinin anlatılması. Literatürden örneklerin incelenmesi. Final ödevleri ile ilgili danışılması.
13. Hafta Temel kanon yazma tekniklerinin anlatılması. Literatürden örneklerin incelenmesi. Final ödevleri ile ilgili danışılması. Genel tekrar.
14. Hafta Final ödevleri ile ilgili danışılması. Genel tekrar.
ZORUNLU YA DA ÖNERİLEN KAYNAKLARCounterpoint. Piston, Walter. W.W. Norton
ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİAnlatım,practice
DEĞERLENDİRME YÖNTEMİ VE GEÇME KRİTERLERİ
 SayısıToplam Katkısı(%)
Ara Sınav10
Ödev130
Proje120
Devam110
Toplam(%)60
Yıl İçinin Başarıya Oranı(%)60
Finalin Başarıya Oranı(%)40
Toplam(%)100
DİLTürkçe
STAJ / UYGULAMAYok
  

PROGRAM YETERLİLİKLERİ (P) / DERSİN ÖĞRENME KAZANIMLARI (Ö) MATRİSİ
Ö1
P1 
P2 
P3 
P4 
P5 
P6 
P7 
P8 
P9 
P10 
P11 
P12 
P13 
P14 
P15  X
P16 
P17 
P18 
P19 
P20 
P21 
P22 
P23 
P24 
P25 
P26 
P27