Engelli Öğrenci Olanakları

Başkent Üniversitesi'nde engelli öğrencilerin, öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek için gerekli tedbirleri almak, diğer öğrencilerle benzer koşullarda akademik çalışmalarını sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla ”Engelli Öğrenci Danışma ve Koordinasyon Birimi” kurulmuştur. Komisyon üyeleri engellilik alanında bilgi sahibi tercihen ilgili alanlardaki akademisyenlerden oluşmaktadır.

Engelli olan üniversite öğrencilerinin akademik, fiziksel, psikolojik ve sosyal yaşamlarını engellemeyecek biçimde öğretim programlarını düzenlemek için hem özürlü öğrencinin devam ettiği eğitim ortamının düzenlenmesini sağlamak, hem de özürlülere yönelik araç-gereç temin etmek, özel ders materyallerinin hazırlamak, özürlülere uygun eğitim, araştırma ve barındırma ortamlarının hazırlamak konularında çalışmalar yapılmaktadır.

Engelli Öğrencilere Yönelik Üniversitemiz Bağlıca Kampüsü’ndeki Fiziki Düzenlemeler:
İngilizce Hazırlık- Mühendislik Fakültesi Binası: B blok ve D blok girişlerinde 2 adet özürlü öğrenciler için tekerlekli araç rampası mevcuttur. 1 adet 7 kişilik 5 duraklı asansör, B Blok zemin katta özürlü tuvaletleri bulunmaktadır.
Hukuk - İ.İ.B.F. - İletişim - Ticari Bilimler Fakülteleri Binası: Öğrenci Dekanlığı girişi, Amfiler girişi ve Ticari Bilimler Fakültesi girişlerinde toplam 3 adet engelli öğrenciler için tekerlekli araç rampası ve A Blok 1. katta özürlü tuvaletleri bulunmaktadır. Bina içerisinde 1 Öğrenci Kafeteryası tarafında 1 adet de öğretim elemanları tarafında 7 ile10 kişilik 4 duraklı 2 adet asansör bulunmaktadır.
Sağlık Bilimleri ve Fen Edebiyat Fakülteleri Binası: Sağlık Bilimleri Fakültesi girişinde özürlü öğrenciler için tekerlekli araç rampası mevcuttur. Bina içerisinde 1 adet 7 kişilik 4 duraklı asansör bulunmaktadır.
Eğitim-Devlet Konservatuarı ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Binası, binanın öğrenci girişleri düz olduğundan herhangi bir rampaya ihtiyaç duyulmamaktadır.
İletişim Fakültesi Eğitim Stüdyoları Binası: Bina içerisinde 1 adet 7 kişilik 5-7 duraklı asansör bulunmaktadır. Bina girişlerinde özürlü öğrenciler için tekerlekli araç rampası mevcuttur. Ayrıca, 6 otopark alanının bina girişlerine yakın bölgelerine özürlü öğrenciler için Otopark alanları oluşturulmuştur.