Sosyal, Kültürel Yaşam ve Spor Olanakları

Başkent Üniversitesi’nde eğitim-öğretim ve akademik çalışmaların yanı sıra öğrencilerin sosyal, kültürel, sanat ve mesleki açıdan gelişmeleri için çeşitli etkinlikler düzenlenmesine büyük önem verilmektedir. Üniversitemizin çeşitli salonlarında düzenlenen yurt içi ve yurt dışından uzmanların katıldığı seminer, panel, sempozyum, kongre, atölye çalışmaları, konferans gibi etkinlikler öğrencilerimize yeni ufuklar açıyor.

Üniversitemizde Spor Merkezi, öğrencilerimizin spor aktivitelerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktadır. Merkez, alandaki çalışmaları yaygınlaştırmak amacıyla, yurtiçi ve yurt dışındaki kuruluşlarla işbirliği yaparak öğrencilerimizin spor yarışmalarına ve karşılaşmalarına katılmalarını sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Öğrencilerimiz, spor merkezinin eşgüdümünde futbol, voleybol, basketbol,masa tenisi,aerobik- step ,Amerikan futbolu , uzak doğu sporları, klasik dans satranç, bilardo, capoeira, yoga ve tenis dallarında, profesyonel çalıştırıcıların eşliğinde faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Üniversitemizin Bağlıca Kampüsü'nde yer alan basketbol, voleybol, tenis sporlarına uygun olarak düzenlenmiş spor salonu; haftanın yedi günü öğrencilerin kullanımına açık tutulmaktadır.

Spor salonundan ayrı olarak, aerobik ve step merkezi, aletli kondisyon salonu, tenis, voleybol, basketbol ve mini futbol etkinliklerinin özelliklerine göre düzenlenmiş çok amaçlı açık alan spor tesisi, 4500 ve 5000mt. Koşularının yapılabileceği 2 adet yürüyüş ve koşu parkuru ve atletizm pisti, çim futbol sahası, halı saha ve kapalı tenis kortu bulunmaktadır. Ayrıca Kızılcahamam'da spor hizmetlerini sunmaktadır.

http://sporm.baskent.edu.tr/

Bahar Şenlikleri

Üniversitemizde her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Bahar Şenlikleri” kampüs yaşamını oldukça renkli bir hale getirmektedir. Bu kapsamda spor karşılaşmaları, sanat etkinlikleri öğrenci panayırı, dans ve müzik gösterileri, konserler gibi çeşitli kültürel ve sosyal etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Üniversitemiz Öğrenci Toplulukları hazırladıkları programları şenlik boyunca çeşitli mekanlarda sunmaktadırlar. Bu etkinliklerle öğrenciler kendilerini ifade etme olanağı bulurken oluşan sosyal ortam dayanışmayı ve kaynaşmayı da beraberinde getirmektedir.

Mezunlar Derneği (BAŞMED)

Başkent Üniversitesi mezunları ve mensuplarını bir çatı altında toplayan Başkent Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin (BAŞMED) amacı; üyelerinin sosyal, kültürel, mesleki ve bilimsel yaşamlarına katkıda bulunmak, üyeler arasında dayanışmayı ve iletişimi sağlamak, mezunların bilgi birikimlerini birbirlerine, ülkemizin ve üniversitemizin gelişimine katkıda bulunacak şekilde yönlendirmektir. Dernek, mezunlarımızın birbirleriyle ilişkilerini geliştirip, sürdürebilecekleri ortak bir platform oluşturmaktadır. Öğrencilerimiz kariyer planlarını yaparken derneğimizden destek alabilir, doğru yönlendirmelerle iş yaşamına başarılı bir giriş yapabilirler. Mezunlara yönelik olarak düzenlenen tiyatro, fotoğrafçılık, dans kurslarına katılabilir, düzenlenen Mezunlar Günü, konser ve özel gecelerle etkinliklerine katılabilirsiniz.

http://www.basmed.org.tr/

Öğrenci Konseyi

Öğrencilerin eğitim, sağlık, spor ve kültürel ihtiyaçlarının belirlenmesi, karşılanması ve geliştirilmesi amacıyla Rektörlüğe bağlı bir birimdir. Bu birim aracılığı ile öğrencilerle okul yönetimi arasındaki bağı kurarak, öğrencilerin okul yönetimine katılmasını sağlanmaktadır. Bu katılım Başkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanının Rektör tarafından Senatoya ve Üniversite yönetim kuruluna davet edilerek görüş ve önerilerini iletmesiyle gerçekleşmektedir. Üniversitemiz için Öğrenci Konseyi’ne tüm öğrencilerimizin aktif olarak yönetsel katlıda bulunması çok önemlidir. Başkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin amacı; Başkent Üniversitesi’nin önlisans, lisans ve lisansüstü programlarına kayıtlı öğrencilerin eğitim, sağlık, spor ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanmasında, öğrencilerin görüşlerini belirleyerek yönetim organlarına bildirilmesi ve yönetim organları ile öğrenciler arasındaki iletişimi oluşturmaktır.

http://okonsey.baskent.edu.tr/