Değişim Öğrencileri İçin Pratik Bilgiler

Vize Yükümlülükleri

Öğrenciler Türkiye’ye gelmeden önce kendi ülkelerindeki Türk Konsolosluğu’ndan öğrenci vizesi almak zorundadır. Gelen öğrencilere, dönem başlamadan en az 2 ay önce vize için başvuru yapmaları önerilir.
Vize başvurusu için gerekli evraklar:
  • Pasaport (en az 1 yıl geçerliliği olan)
  • Türk Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’ndan alınan doldurulmuş Vize Başvuru Formu
  • Pasaport formatında fotoğraf
  • Ev sahibi üniversiteden alınan öğrenci belgesi
  • Başkent Üniversitesi'nden alınan kabul mektubu
  • Geri ödenmeyen başvuru ücreti

Oturma İzni

Alınan vize ile Türkiye’de kalınabilecek maksimum süre 3 aydır. 3 aydan sonrası için oturma izni alınması gerekmektedir.

Tüm yabancı öğrenciler, Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra en geç 1 ay içinde oturma izni almak üzere İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne başvurmak zorundadırlar.

Öğrenciler, öğrenci vizelerinde belirtildiği gibi Başkent Üniversitesi’nde geçirecekleri öğrenim süresini kapsayan oturma izni alacaklardır ve bu belgeyi her zaman yanlarında taşımaları gerekmektedir.

Talep edilen belge yükümlülükleri; öğrencilerin kendi üniversitelerinden alacakları Erasmus öğrencisi olduğuna dair belge, sağlık sigortası, nerede kaldıklarını gösterir belge, 5 fotoğraf, geçerli öğrenci vizesi ile birlikte pasaport fotokopisi ve oturma izni ücreti. Başvuru formları ve detaylı bilgi İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü internet sitesinden bulunabilir http://www.goc.gov.tr/icerik/ikamet_409_414

İklim

Yazları kuru ve sıcak, kışları ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Temmuz ve Ağustos aylarında en sıcak havaya sahiptir. Ortalama sıcaklık 30°‘dir. Ocak ve Şubat ayları en soğuk aylardır. Kışın gece ortalama sıcaklık -6 °’dir.

Para Birimi

Türkiye Cumhuriyeti resmi para birimi Türk Lirası’dır (TL). Günlük döviz değişimlerini T.C. Merkez Bankası web sitesinden (http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.xml ) kontrol etmek mümkündür.

Para birimi aşağıda belirtilen banknotlar ve madeni paralar şeklindedir:

Banknotlar

Bozuk paralar

200 TL

1.00 TL

100 TL

0.50 TL

50 TL

0.25 TL

20 TL

0.10 TL

10 TL

0.05 TL

5 TL

0.01 TLBaşkent Üniversitesi’ne Ulaşım

Havalimanı'ndan Ulaşım

Esenboğa Havalimanı'ndan, Ankara şehir merkezine BelkoAIR tarafından servisler düzenlenmektedir. Bu servisler uçağın inişinden 25 dakika sonra Havalimanı'ndan şehir merkezine hareket etmektedir. Servis ücreti yaklaşık olarak 10 TL’dir. Gece 00.00 ile 06.00 saatleri arasında bilet fiyatları %25 zamlıdır.

AŞTİ’yi (Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali) kullanacak olanların Kızılay şehir merkezi terminaline ulaştıktan sonra servisten inmemeleri bir sonraki durak olan AŞTİ’yi beklemeleri gerekmektedir. Yolculuk süresi yaklaşık olarak 60 dakikadır.

Belko Air Durakları:
  • Kızılay (Şehir Merkezi)
  • AŞTİ (Ankara Otobüs Terminali)
Daha fazla bilgi için http://www.belkoair.com/en adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bunun dışında hafta içi ve hafta sonu da dahil olmak üzere semt servisi ve diğer merkezi semtlere servislerimiz bulunmaktadır ve ücretsizdir.

Diğer servis programlarına ve servis saatleri ile ilgili daha fazla bilgiye http://ulasim.baskent.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.


Daha Büyük Görüntüle

Resmi Tatiller:

Tatiller Günü
Ramazan Bayramı Her sene hicri takvime göre değişmektedir.
Kurban Bayramı Her sene hicri takvime göre değişmektedir.
Yılbaşı 1 Ocak
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23  Nisan
İşçi Bayramı 1 Mayıs
Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs
Zafer Bayramı 30 Ağustos
Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim